Image1Krav Maga uważana jest za najskuteczniejszy i najbardziej efektywny system walki na świecie. Krav Maga oryginalnie wywodzi się z Izraela, jednak dzisiaj nauczana jest na każdym kontynencie, od Europy przez Azję, po Afrykę i Amerykę. Co ważne Krav Maga nie jest sportem, nie występuje tu element współzawodnictwa. Zamiast tego system ten kładzie nacisk na jak najszybsze i jak najskuteczniejsze zakończenie walki przy użyciu pięści, łokci, kolan, głowy, ale także wszelkich możliwych dostępnych aktualnie środków, np. teczki, parasola, kluczy, długopisu itd. W przeciwieństwie do sportów walki w Krav Madze wszystkie chwyty są dozwolone, pod warunkiem, że są one adekwatne do zagrożenia. Mamy tu więc zarówno ataki na oczy, gardło, splot słoneczny, kolana i krocze, a także ataki przy użyciu niebezpiecznych narzędzi odebranych przeciwnikowi, np. noża, pałki czy kija bejsbolowego.

Wszystkie techniki w Krav Madze łączy jedno: wykorzystanie jak najprostszych i jak najskuteczniejszych naturalnych odruchów człowieka, które zaadaptowane zostały na potrzeby samoobrony. Krav Maga na przestrzeni dziesięcioleci przejęła, zmodyfikowała i połączyła ze sobą najlepsze techniki wywodzące się z różnych sportów walki, m.in. z tajskiego boksu czy brazylijskiego jiu-jitsu. Dzięki temu system ten jest niesamowicie wszechstronny i w swoim arsenale zawiera techniki obrony przed każdym możliwym atakiem.

Image2

Co ciekawe, Krav Maga cały czas się zmienia i ewoluuje. Dzisiaj nauczana jest zupełnie inaczej niż dwadzieścia lat temu, a to dlatego, że zmieniły się zagrożenia. Jakiś czas temu w Izraelu na przykład, Krav Maga zaczęła kłaść duży nacisk na obronę przed atakami nożem w momencie, kiedy pojawiło się takie realne zagrożenie ze strony palestyńskich terrorystów, którzy w swoich napaściach na izraelskich cywili zaczęli używać właśnie tego narzędzia. W Polsce z kolei na fali popularności MMA coraz więcej potencjalnych napastników zna przynajmniej podstawy walki w parterze. Tak więc Krav Maga musiała się do tego dopasować, większy nacisk kładąc na naukę obrony przed tego typu atakami. Mniej więcej od roku w Europie pojawia się realne zagrożenie zamachami terrorystycznymi przy użyciu broni długiej, dlatego w ostatnim czasie nawet cywilna odmiana Krav Magi zaczyna dostosowywać się do tego typu sytuacji i uczyć swoich adeptów jak poradzić sobie w walce przeciwko napastnikowi uzbrojonemu w karabin.

Ważnym elementem Krav Magi jest też nauka obrony nie tylko w idealnych warunkach sali treningowej, ale w różnych nietypowych środowiskach, w których często występuje realne zagrożenie, np. w wodzie, w jadącym autobusie, w tłumie, we własnym samochodzie czy przeciwko kilku uzbrojonym napastnikom.

Krav Maga jest kreatywnym systemem walki, który każdy uczeń po osiągnięciu pewnego poziomu może dowolnie modyfikować, aby dopasować ją do swoich potrzeb i predyspozycji. W Krav Madze nie ma jednego idealnego i najlepszego sposobu na obronę przed danym atakiem. Sposób reakcji obronnej zawsze zależy od przeciwnika, od poziomu jego agresji, gabarytów, sytuacji, otoczenia czy dostępnych środków. To sprawia, że system ten jest tak ciekawy i fascynujący, a treningi nigdy się nie nudzą.

Dlatego też właśnie przez swoją wszechstronność, efektywność, brak zbędnych filozofii i zdecydowaną postawę Krav Maga jest najskuteczniejszym i najtwardszym systemem samoobrony na świecie, który idealnie nadaje się dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy stopnia wysportowania.